Erdogan: zakup S-400 był wart pogorszenia relacji z USA

W opinii prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdoğana, warto było zdecydować się pogorszenie relacji z USA, kupując od Rosji systemy obrony powietrznej S-400. Dodał, że tej kwestii by nie było, gdyby Amerykanie sprzedali Turkom systemy Patriot.

W opublikowanym w środę wywiadzie dla dziennika „The New York Times”, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan został zapytany m.in. o to, czy zakup rosyjskich systemów rakietowych S-400 był wart wart zwiększenia napięcia w stosunkach z USA.

„Myślę, że był wart” – powiedział turecki przywódca. „Możemy wzmacniać naszą obronność, jak nam się podoba”.

Erdogan zaznaczył też, że kupując rosyjskie systemy obrony powietrznej S-400 Turcja nie podważa funkcjonowania NATO czy sojuszu z Zachodem. „Kupujemy naszą własną broń” – powiedział. Zapewnił też, że wcześniej zarówno sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, jak i były prezydent USA Donald Trump przyznawali Turcji prawo do wybierania dostawców uzbrojenia. Powiedział też, że Turcja nie musiałaby kupować S-400, gdyby Amerykanie sprzedali jej systemy Patriot.

Turecki prezydent powiedział też, że relacje turecko-amerykańsko wciąż mają fundamentalne znaczenie i „zostaną wzmocnione i muszą być chronione”.

Wywiad dla NYT ukazał się w dniu, w którym Erdogan przebywał w Soczi w Rosji, na rozmowach z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Wcześniej wykluczył możliwość odwrócenia współpracy z Rosją w zakresie obronności.

„Są to kroki, które wspólnie podejmowaliśmy w przemyśle zbrojeniowym” – powiedział Erdogan. „Na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, pewni ludzie specyficznie pytali o niektóre tematy, a my daliśmy im konieczną odpowiedź. Dla nas odwrócenie podjętych kroków nie wchodzi w grę” – oświadczył prezydent Turcji. Nie sprecyzował jednak, o jakie osoby czy tematy dokładniej chodziło.

Jak  informowaliśmy  , Turcja planuje zakup dodatkowych systemów obrony przeciwlotniczej S-400 od Rosji. W reakcji na to w Stanach Zjednoczonych pojawiły się wezwania pod adresem Turcji, żeby tego nie robiła. Część amerykańskich senatorów uważa, że w takim wypadku na Turcję powinny zostać nałożone kolejne sankcje.

NYT /  dailysabah.com   /  Kresy.pl

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!